SPOZNAVANJE GEOMETRIJE- LIKI IN TELESA

Otrok je v zgodnjem obdobju otroštva pripravljen, da se začne spoznavati z osnovami matematike, preko igre, kar je pogosta oblika učenja.

Zanimalo nas je, kako izvesti in predstaviti dejavnosti, s katerimi lahko otroku na enostaven in igriv način približamo geometrijska telesa in like.

Pomembno je, da upoštevamo otrokove izkušnje, njihova predznanja, razvojno stopnjo, ter interese in potrebe. Od vsega naštetega, pa je pomemben sam pristop k dejavnostim, s katerimi otroku vzbudimo zanimanje za samo dejavnost. Upoštevati moramo tudi to, da se ob sami dejavnosti otrok počuti dobro, biti mu mora v veselje, doživeti pa mora uspeh ob svojih rešitvah. Zato je pomembno, da odrasli sprejemamo otrokove napake, kot priložnost za napredovanje. Odrasli- vzgojitelji spodbujamo otroka, da v čim več stvareh in situacijah opazi ponavljajoči vzorec.

Najprej smo spoznali telesa, iskali primere v učnem okolju ( prerisovali smo modele likov).

Geometrijska telesa smo pa spoznavali v petih korakih:

1. korak: osnovna predstavitev- povezovanje likov z modeli teles
  2. korak: spoznavanje lastnosti geometrijskih teles – okrogla, oglata
  3. korak: otrok izdela modele geometrijskih teles iz plastelina
  4. korak:  otrok odtisuje, pušča sledi ploskev modelov geometrijskih teles
  5. korak: Drevesni prikaz/ razvrščanje geometrijskih teles in likov po treh lastnostih