27.02.2020

PREPREČEVANJE OKUŽBE S KORONAVIRUSOM (SARS-CoV-2)

Bolezen se kaže s slabim počutjem, utrujenostjo, nahodom, vročino, kašljem in pri težjih oblikah z občutkom pomanjkanja zraka. Natančni podatki o poteku bolezni se še zbirajo, saj gre za nov virus.

S higienskimi ukrepi zmanjšamo tveganje za okužbo posameznika in preprečujemo nadaljnjo širjenje okužbe.

Kako se virus prenaša?

Virusi se prenašajo s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri smrkanju, kašljanju, kihanju, govorjenju ipd.

Širjenje okužbe preprečujemo:

• Bolan otrok ne sodi v vrtec. Če pri otroku opazimo bolezenske znake, naj otrok ostane doma. Starši pa o tem obvestijo strokovne delavce vrtca.
  • Ob prihodu v vrtec in odhodu iz vrtca naj starši vedno poskrbijo za umivanje rok sebi in otroku z milom in vodo.
  • Pogosto umivanje rok z vodo in milom (vsaj 20 sekund oz. toliko časa, da si 2x zapojemo pesmico “Ringa, ringa raja”).
  • S higieno kašlja in kihanja; kadar kašljamo ali kihamo, si usta zakrijemo s papirnatim robčkom oz. kašljamo v rokav ter roke operemo.
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • Pogosteje se čistijo površine, ki se jih dotika z rokami (kljuke, ograje, stolčki, igralni kotički, igrače …).
  • Ob morebitnem sumu na bolnega otroka se takoj pokliče starše, da otroka odpeljejo domov.
  • Za žejo imajo otroci preko celega dne na razpolago čaj in vodo.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
  • Ker se razmere in ukrepi za zajezitev virusa hitro spreminjajo, svetujemo, da se redno seznanjate z njimi in upoštevate priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Ravnatelj:

Borut Anželj

NE POZABIMO NA POGOSTO IN TEMELJITO UMIVANJE ROK

TER HIGIENO KAŠLJANJA IN KIHANJA!

Vir: https://www.nijz.si/